About Us

About Us
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Contact Info

684 West College St. Sun City, United States America, 064781.

+(528) 456-7592

info@interiar.com

Ev Kazalarında Sorumlu Kim? (Hürriyet Gazetesi)

Günlük ev ve temizlik işleri için dışarıdan hizmet alma oram büyükşehirlerde yüzde 30’lara ulaştı. Evlerde çalışan bu kişilerin kaza geçirmesi halinde bunun bir iş kazası olarak sayılıp sayılmayacağı ve bu kazalarda sorumlunun kimin olduğu konusunda soruları yanıtlayan Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, evde yapılan işlerin az tehlikeli meslek sınıfında yer aldığını belirtiyor.

Örneğin, çalışanın evde bulunan elektrik kaçağından dolayı yaralanması ya da hayatını kaybetmesi halinde bu durumdan ev sahibinin sorumlu olacağını söylüyor. Ev sahibi suçlu bulunduğu durumlarda 5277 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu’na göre kusuru oranında ceza alıyor.

Ev sahiplerinin alması gereken önlemlere de değinen Çolak, eldiven, maske gibi kişisel koruyucu temin edilmesi gerektiğim söylüyor. Ev sahiplerinin elektrik prizlerini kontrol ettirmesi gerektiğini belirten Çolak, elektrikli aletlerin kablolarının yırtık olmaması ve elektrik sigorta kutusunda kaçak akım rölesi olması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca pencereleri silmek gibi yüksekte yapılacak olan çalışmalar için de gerekli korunma tedbirleri alınması çok önemli.